Złota biżuteria jak nosić i do czego pasuje

Złota biżuteria jak nosić i do czego pasuje

Opublikowano przez Redaktor

Złoto, a tym samym złota biżuteria królowały w latach 80. Później przyszedł czas na złote łańcuchy i równie złote zęby w kolejnej dekadzie, po której nastały lata niełaski dla tego kruszcu. O złocie mówiono, że jest tandetne i kojarzy się ze starością. Na szczęście szybko powróciło do łask za sprawą swojej ponadczasowości. Nie oznacza to jednak że można je nosić zawsze i do wszystkiego. Jak dobrać złotą biżuterię, by jeszcze bardziej podkreśliła naszą urodę?

Niewątpliwie złoto kojarzy się z przepychem i bogactwem. Za jego wydobycie życie oddało wielu ludzi, a drugie tyle się nim zachwyca. Jest to jednak bardzo niebezpieczny kruszec, w nadmiarze wygląda ciężko i śmiesznie, a do tego nie do wszystkiego pasuje i nie każdy czuje się w nim dobrze. Należy pamiętać, że złoto lubi być podkreślane i eksponowane, nie lubi konkurencji, a już na pewno nie dogada się ze srebrem. Dobrze jednak wygląda w towarzystwie kamieni szlachetnych. Jest to również kolor lata, pięknej opalenizny, która jest doskonałym tłem dla złota. To zaś rozświetla każdą stonowaną stylizację, ale wygląda tandetnie na tej ekstrawaganckiej.

Złoto, jako klasyczny kruszec i kolor, świetnie komponuje się z inną klasyką – czernią. Nie ma wątpliwości, że mała czarna, szybko zamieni się w kreację ze światowych wybiegów za sprawą złotego naszyjnika, kolczyków czy bransoletki. Szlachetność złota najlepiej widoczna jest zaś wieczorem, przy sztucznym świetle, które dodaje mu dodatkowego połysku. Pamiętajmy też, że złoto nie jest zarezerwowane wyłącznie dla kobiet w podeszłym wieku. Nosić je mogą wszyscy, ale zasada jest prosta – ilość złota powinna być wprost proporcjonalna do wieku i gabarytów, szczególnie u pań. Nie oznacza to jednak, że starsza pani powinna obwiesić się nim od stóp do głowy, ale na pewno może sobie ona pozwolić na dużą złotą broszkę lub gruby łańcuch ze sporym wisiorem. Młodym kobietom zaleca się zakładanie delikatnych złotych bransoletek lub łańcuszków z niewielkimi zawieszkami. Podobnie w przypadku masy. Duża biżuteria doskonale sprawdzi się u pań z większymi gabarytami, zaś te drobniutkie powinny postawić na drobniutką biżuterię, by nie zaburzyć proporcji.

Równie doniośle co na czerni, złoto prezentować się będzie z czerwienią, burgundem lub granatem. Z kolei pastele w połączeniu z letnią opalenizną i właśnie złotem to strzał w dziesiątkę, ale pod warunkiem, że wszystkie elementy będą obecne. Złoto zalecane jest również kobietom delikatnej urodzie. Samo w sobie jest wyraziste, a więc doskonale podkreśli łagodne rysy blondynek.

Jeśli jednak samo złoto nam nie wystarcza, można pomyśleć o połączeniu go z kolorowym kamieniem. Czerwony rubin, zielony szafir czy niebieski szmaragd w otoczeniu złota to ponadczasowe i zawsze piękne kompozycje, które sprawdzą się w przypadku odważnych kobiet, ale już mniej odważnych stylizacji. Taka biżuteria już sama w sobie jest wyzwaniem, więc strój powinien stanowić dla niej tylko tło. Równie pięknie ze złotem prezentuje się diament. To klasyczne połączenie zawsze się sprawdza i pasuje do każdego ubioru i każdej pory roku.