Ukryta magia pereł

Perła to aragonit, czyli węglan wapnia CaCO3 z domieszką białka zwanego konchioliną. To produkt naturalny pochodzenia organicznego, powstały w płaszczu muszli perłopławów perłorodnych lub innych mięczaków. Bywają wyłaniane z dziewiczego Oceanu lub hodowane. Gdybyśmy jednak ograniczyli znaczenie pereł do powyższej definicji zniszczylibyśmy jej wielowiekową tradycję. Od zawsze przypisywano im magiczną moc, ktoś powie: „to tylko legenda”, ale w każdej legendzie jest ziarno prawdy. Nie bez powodu nazwano je łzami Aniołów, sprowadzonymi na ziemię w postaci amuletów dla ludzi.

Nie chodziło jednak o łzy w znaczeniu negatywnym, nie kojarzono je ze smutkiem, rozpaczą, a wręcz przeciwnie, były symbolem piękna i doskonałości, wierności i skromności. Miały chronić przed niepowodzeniami, oddalać troski, zapewniać bezpieczeństwo i długie życie. Perły traktowano jako te, które oczyszczają zarówno ciało, jak i dusze, usuwają negatywne emocje, a także sprzyjają fizycznemu uzdrowieniu.

Od zawsze uważano, że perły miały ostrzegać przed nadchodzącym nieszczęściem. Wierzono także, że perłopławy były zapładniane przez tęczę dotykającą wód oceanu i oznaczały ochronę Boską. Zsyłane były na ziemie jako talizmany dla ludzi, które miały za zadanie chronić ich przed utonięciem i pozostałymi zagrożeniami morskimi.

Do dziś wiele osób dostrzega w perłach ukrytą magię. Szczególnie kobiety potrafią ją dostrzec i odpowiednio wykorzystać, o czym mogą przekonać się mężczyźni, poddawani czarującemu urokowi pereł ozdabiających damską sylwetkę.