Największe kopalnie diamentów w Afryka, Azja

Największe kopalnie diamentów w Afryka, Azja

Opublikowano przez Redaktor

Diamenty są najtwardszymi znanymi substancjami występującymi w przyrodzie i są wyjątkowo rzadkimi minerałami. Nic więc dziwnego, że są niezwykle drogocenne, a największe ich kopalnie są pilnie strzeżone. Gdzie możemy je znaleźć?

Diamentowa gorączka w Afryce

To na tym kontynencie znajdują się najbardziej znane kopalnie diamentów na świecie i to tutaj w XIX wieku wybuchła tzw. diamentowa gorączka. Wszystko rozpoczęło się od tego, że farmer Schalk van Niekerk zauważył w rękach nastoletniego chłopca urzekający kamyczek, który chciał od niego odkupić. Matka chłopca stwierdziła, że nie będzie brać pieniędzy za kamień, więc podarowała go farmerowi. Zmieniał właściciela do momentu, gdy okazało się, że jest on 21 karatowym diamentem, który do dziś zobaczyć można w muzeum w Kimberly. Nazwano go Eureką. Kilka lat później rozpętała się wojna między farmerami a kopaczami diamentów znana w historii jako wojna burska.

Kopalnia diamentów w Botswanie

Produkuje się w niej 25% światowej produkcji diamentów jubilerskich. Złoża tej kopalni znane są jako te o ponadprzeciętnej jakości. Tylko mniej niż procent wszystkich wydobytych diamentów nie nadaje się do wyrobów jubilerskich. Ciekawostką jest fakt, że znaczna część terytorium Botswany pokryta jest piaszczystą pustynią, a przypadkowe znalezienie kilku diamentów (w latach 70 XX wieku) w okolicach rzeki stało się motorem napędowym do dalszej eksploatacji. Na potrzeby kopalni dostarczano wodę na odległość 50 km, a w jej okolicy wybudowano elektrownię i miasto, w którym zatrudnieni w kopalni pracownicy mają zapewniony najwyższy możliwy standard życia.

Kopalni diamentów w Nambii

,,Wybrzeże kości” jak nazywano niezamieszkanie wybrzeże Nambii skrywało ogromne pokłady diamentów, które by się tam znaleźć musiały pokonać długą drogę. Przez miliony lat napływy Pomarańcowej Rzeki wpływające do Atlantyku, dostarczały na ląd diamenty. Dlatego aż 95% wydobywanych tam diamentów ma wartość jubilerską. Sam proces ich eksploatacji jest niezwykle skomplikowany i odbywa się przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Żadne młoty i koparki itp. służące do wydobycia diamentów nie mogą opuścić terenów kopalni bez całkowitego ich przeszukania. Wszystko ze względu na to, iż ewentualna strata diamentów przewyższyłaby cenę tych urządzeń.

Trubka Udacznaja

Pod tą nietypowo brzmiąca po polsku nazwą kryje się jedno z największych złóż diamentowych na świecie. Aktualnie jest wielkim złożem, a zarazem otwartą w 1982 roku kopalnia diamentów w Jakucji, położonym ok. 20 km od kręgu polarnego. Złoża odkryto w połowie XX wieku. Od tego czasu wydobyto już większą jego część na szerokości ponad 1200 metrów, długości 1600 metrów i głębokości przekraczającej pół kilometra. Trwają rozważania by wydobyć pozostała część z metodami podziemnymi.

Kopalnia Mirna na Syberii i Kimberley w RPA – największe dziury świata

Kopalnia Mirna niegdyś była chlubą Związku Radzieckiego, dziś nazywana jest jedną z największych dziur jakie kiedykolwiek wydrążono w Ziemi. Podobnie jak kopalnia Kimberley w RPA, której dziurę wykopano wyłącznie ręcznie za pomocą łopat i kilofów. Niesamowite jest to, że dziury wydrążone po kopalniach są tak głębokie iż tworzą własne prądy powietrzne, które potrafią zassać nawet latające nad nią helikoptery. W czasach świetności kopalnia Mirna przynosiła Rosji ok. 600 mln dolarów rocznie i była pilnie strzeżonym miejscem, która widniała wyłącznie na wojskowych mapach. Dziś krater pozostały po kopalni ma ponad pół tysiąca głębokości i ponad kilometrową średnicę. Z kolei droga w niej wykuta ma ponad 10 km, a na jej pokonanie potrzeba 2 godzin.