Jak czyścić złotą biżuterię?

Jak czyścić złotą biżuterię?

Opublikowano przez Redaktor

Aby zachować piękny wygląd, złota biżuteria powinna być pielęgnowana w odpowiedni sposób. Warto wiedzieć jak właściwie konserwować złote pierścionki, bransoletki i naszyjniki, aby przez wiele lat cieszyły nasze oko i wzbogacały stylizacje.

Przedmioty ze złota możemy bez problemu oczyścić samodzielnie we własnym domu. Jednym ze sposobów jest ich czyszczenie z użyciem sody i płynu do mycia naczyń. Do naczynia z ciepłą wodą wsypujemy kilka łyżeczek sody oczyszczonej i wlewamy niewielką ilość płynu do mycia naczyń. W takiej mieszance zanurzamy złote przedmioty na kwadrans, po czym wyjmujemy, czyścimy szczoteczką i dokładnie wycieramy.

Alternatywą dla płynu do naczyń będzie mieszanka amoniaku i mydła. Podobnie jak w przypadku płynu do mycia naczyń, zanurzamy biżuterię w wodzie z dodatkami, potem czyszcząc ją miękką szczoteczką i wycierając do sucha. Do wody można dodać także odrobinę wapna. Nie zostawiajmy jednak złotych przedmiotów w takiej mieszance zbyt długo. Kilka chwil spokojnie wystarczy, aby efekt oczyszczenia widoczny był gołym okiem.

Aby wyczyścić złoto i nadać mu pięknego blasku, możemy przecierać złote wyroby octem, cytryną, albo przekrojoną cebulą. Tak nasmarowane zostawiamy na kilka godzin. Sok z cytryny będzie doskonały, aby pozbyć się ze złota zielonego nalotu. Do przecierania złotych przedmiotów, doskonały będzie także roztwór spirytusowy (aby go sporządzić, należy wymieszać wodę ze spirytusem w proporcjach pół na pół).

Czyszcząc złoto, pamiętajmy o tym, aby nasze ruchy były delikatne. Nie używajmy twardych szczotek. Zbyt agresywne pocieranie może przyczynić się do powstania zniszczeń, których później nie będzie można usunąć. Innym, podobno bardzo skutecznym sposobem czyszczenia złota jest przecieranie go szmatką nasączoną benzyną. Można także całkowicie zanurzyć czyszczone przedmioty w pojemniku z benzyną, pozostawiając na około 60 minut. Nie próbuj jednak takiego sposobu, jeśli zapach benzyny jest dla Ciebie zbyt uciążliwy. Alternatywą dla benzyny może być … proszek do pieczenia. Chcąc oczyścić ulubioną biżuterię, nakładamy niewielką ilość proszku na wilgotny płatek kosmetyczny i pocieramy złote przedmioty aż do momentu wytworzenia się delikatnej piany. Cieniutką warstwę proszku zostawiamy na biżuterii na około 30 minut, następnie myjemy i wycieramy.

Jeśli wolimy, możemy także oddać nasze złote błyskotki do złotnika i właśnie jemu powierzyć dokładne ich oczyszczenie. Możemy także zakupić specjalne preparaty do czyszczenia złota, jednak domowe sposoby w większości przypadków powinny być wystarczające, aby odświeżyć ulubioną biżuterię.

Jeśli to możliwe, wypróbuj różne sposoby czyszczenia złota, aby wybrać ten, który jest Twoim zdaniem najskuteczniejszy i który powoduje, że Twoje złote ozdoby zyskują drugie życie. Z pewnością warto poświecić na ten proces wystarczającą ilość czasu i wyrobić w sobie nawyk regularnego czyszczenia złotych przedmiotów. Powyższe wskazówki odnoszą się do czyszczenia biżuterii, ale mogą być także stosowane do odświeżania innych złotych przedmiotów, np. sztućców.