Jak czyścić sztuczną biżuterię?

Jak czyścić sztuczną biżuterię?

Opublikowano przez Redaktor

Zakup biżuterii jest zwykle inwestycją, która pochłania dużo naszego czasu i pieniędzy, a którą lepiej uważnie przemyśleć, bowiem posłuży nam najpewniej przez lata. Dlatego już na etapie wybierania odpowiednich dodatków warto zwracać uwagę na ich jak najlepszą jakość – wtedy mamy pewność, że nasza biżuteria została wykonana w sposób trwały i solidny, a my przez długi czas będziemy mogli cieszyć się jej pierwotnym wyglądem.
Zdarza się jednak, że biżuteria z czasem ciemnieje, odbarwia się, zarysowuje i traci na estetycznych walorach. Co zatem robimy źle? Przede wszystkim – zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji, właściwym przechowywaniu czy też czyszczeniu. Dlatego też dzisiaj przedstawiamy sześć sprawdzonych sposobów na to, aby jak najlepiej zatroszczyć się o naszą biżuterię.

1. Zadbaj o odpowiednie przechowywanie
Biżuterię potrafimy trzymać niekiedy wszędzie – w kosmetyczkach, przypadkowych pudełeczkach, szufladach, a nawet luzem na półkach i regałach. Niestety, rozwiązanie to może okazać się katastrofalne w skutkach – w ten sposób nasze pierścionki, kolczyki, bransoletki i naszyjniki rysują się o siebie nawzajem, a pozostawione na wierzchu – narażone są na działanie szkodliwych czynników, takich jak np. wilgoć, osadzający się na nich kurz, a także promieniowanie słoneczne.
Dlatego tak ważne jest, aby zaopatrzyć się w specjalnie dedykowany wyrobom biżuteryjnym kuferek, wyściełany od środka materiałem – zapewni on im odpowiednie bezpieczeństwo, a w przypadku systemu szufladek – zapobiegnie zarysowaniom i łatwo pozwoli odnaleźć pożądany akurat przedmiot.

9723ebc0a25ca4cbcfd7606c45c5941d

2. Uważajmy na wilgoć
Czyli nie zostawiajmy naszej biżuterii w kuchni czy łazience, ponieważ tamtejsze powietrze odznacza się zwiększoną wilgotnością, która destrukcyjnie wpływa na nasze ozdoby i – w efekcie – prowadzi do ich zniszczenia. Zdejmujmy też biżuterię przed prysznicami i kąpielami.

3. Zdejmujmy biżuterię na noc
Choćbyśmy czuły się w naszej biżuterii swobodnie i wygodnie, nie śpijmy w niej – długi kontakt z rozgrzanym ciałem oraz potem skutkuje ścieraniem się warstwy wierzchniej, co odbija się na wyglądzie ozdób. Co więcej, w czasie snu nie kontrolujemy naszych ruchów, przez co możemy zerwać naszyjniki czy pogubić kolczyki.

4. Czyśćmy biżuterię regularnie
W tym celu sięgajmy po suchą ściereczkę bawełnianą lub filcową, przy pomocy której usuniemy osad, zbierający się na metalu. Dobrze sprawdzi się tu także miękka szczoteczka do zębów.

186071359

5. Zachowajmy ostrożność
Unikajmy silnych detergentów oraz specjalnych preparatów do srebra lub złota, bo w przypadku sztucznej biżuterii mogą nam ją skutecznie odbarwić. W przypadku mosiądzu nie stosujmy też past do zębów oraz cytrynowych i miętowych płynów do mycia naczyń.

6. Unikajmy kontaktu z wodą
W wyniku kontaktu z wodą, ale także z kosmetykami, perfumami czy lakierami do włosów, nasza biżuteria może nie tylko się zabrudzić, ale także odbarwić w nieodwracalny sposób. Może także dojść do odpryskiwania wierzchniej powłoki, przez co nasza biżuteria straci swój oryginalny wygląd i blask.