Diament a brylant – różnice

Diament a brylant – różnice

Opublikowano przez Redaktor

Dla wielu z nas nie ma różnicy między terminem diament a brylant. Co ciekawe, wielu z nas sądzi, że diament i brylant to dwa odmienne kamienie szlachetne. Jak jest w istocie?

Różnice między diamentem a brylantem

Warto wiedzieć, że diament jest jednym z wydobywanych przez człowieka naturalnych kamieni szlachetnych. Formował się w strukturze ziemi przez miliony lat. Diament jest minerałem nieoszlifowanym, cechuje się zatem dość matową powierzchnią i raczej małym połyskiem. Z kolei jego oszlifowania i dopracowania forma to właśnie brylant. Przybiera najczęściej postać stożka, o równych ściankach i gładkiej powierzchni, podczas gdy diament ma zwykle nieregularne kształty, przywodzące na myśl ośmiokąt, sześcian lub też lekko zaokrąglone.  

Diament a brylant – co droższe?

Jak pamiętajmy z lekcji chemii diament jest jedną z pięciu alotropowych odmian węgla, a zarazem najdroższą w przyrodzie. Brylant jest jego oszlifowaną formą, tzn. końcowym produktem obróbki diamentu. Nie bez powodu jest zatem jednym z najdroższych kamieni, który chcielibyśmy znaleźć w biżuterii. Ze względu na sposób formowania (powstaje w warunkach skrajnie wysokich ciśnień i temperatur) rzadko występuje w przyrodzie, a więc jest tak drogocenny. Głównym wyznacznikiem ceny diamentu jest tzw. karat, czyli jego masa rzeczywista. Im jest wyższa, tym bardziej wygórowana jest jego cena. Ważną kwestią jest też kolor diamentu. Można go nabyć o barwie żółtej, brunatnej, czarnej, niebieskiej i bezbarwnej. Ta ostatnia występuje najrzadziej, stąd jest najbardziej pożądana.

Jak rozpoznać diament a brylant?

Oprócz wspomnianych już czynników, tym co różni diament od brylantów jest jego klarowność. Określa stopień, w którym minerał pozbawiony jest wszelkich skaz zewnętrznych i wewnętrznych. Im jest ich więcej, tym niższa jest jego cena. Czystość diamentu określa się za pomocą specjalnych literowych symboli. Warto się z nimi zapoznać, jeśli chcemy takowy kupić. Jednym z ważnych wyznaczników różnicy między diamentem a brylantem jest także szlif. To on nadaje ostateczny kształt kamienia i wpływa na jego wartość wizualną oraz sposób, w jaki odbija światło. Najpiękniejsze wrażenie daje szlif okrągły, zwany też brylantowym. Oprócz niego mamy do wyboru między innymi szlify takie jak markiza, trójkąt, owal czy łezka.

Brylant czy diament na zaręczyny?

Zaręczyny to niezwykły moment w życiu niejednego z nas. Na pierścionek zaręczynowy dla wybranki nie wypada szczędzić pieniędzy. W końcu taka chwila zdarza się raz w życiu (zwykle). Co więcej – nasza ukochana będzie nosić go przez cały wiele lat. Warto więc podarować coś naprawdę wyjątkowego. Oczywiście bardziej cenny jest pierścionek z brylantem, dlatego decydując się na niego, możemy być pewni, że nasza wybranka będzie zachwycona.

Jak sprawdzić autentyczność diamentu?

Żyjemy dziś w świecie w którym nie brak podróbek, zatem inwestując w diament czy jego oszlifowaną postać, lepiej sprawdzić jego autentyczność. Najprościej, jeśli zakupimy go w sprawdzonych sklepach z biżuterią, np. internetowym – fugart.pl, który wraz z biżuterią dołącza certyfikat świadczący o autentyczności brylantu. Warto wiedzieć, że diamenty powinny załamywać przechodzące przez nie światło. Co więcej, jeśli kamień jest oprawiony, nie powinniśmy być w stanie zobaczyć jego dna patrząc z góry. Prawdziwe diamenty nie rozgrzeją się, warto więc wykonać także próbę ciepła. Dodatkowo – autentyczne diamenty będą odbijać się odcieniami szarości, a nie kolorowymi.

Choć diament i brylant znacząco różnią się siebie, to pewne jest, że są one wyjątkowe i mają niebagatelną wartość.