Czym jest karat, próba

Czym jest karat, próba

Opublikowano przez Redaktor

Kiedy słyszymy, że biżuteria pokryta jest 24 karatowym złotem, kojarzy nam się z czymś wyjątkowym i cennym. Jednak niewielu z nas tak naprawdę wie czym jest karat i jak rozumieć próbę, która jest przypisana do danego rodzaju biżuterii?

Karat – co to takiego?

Karat jest przede wszystkim jednostką masy stosowaną w jubilerstwie, która mówi o tym, jakiej wielkości są kamienie i perły, a także jaka jest czystość złota (jaka jest jej zawartość w danym stopie). Pochodzenie nazwy karat wiąże się z jego właściwościami. Same słowo karat pierwotnie pochodzi z języka arabskiego i wywodzi się od nazwy karobu, będącego drzewem o nazwie szarańczyn strąkowy lub też chleb świętojański. Ziarna rośliny mają masę o wartości ok. 0,2 g, dlatego na Bliskim Wschodzie doskonale nadawały się do ważenia kamieni szlachetnych. Dzięki znanemu na całym świecie kupiectwu tego regionu, nazwę tę spopularyzowano na całym świecie.

Karat a czystość złota

Jeśli spojrzymy na biżuterię z kamieniami szlachetnymi możemy zobaczyć na nim symbol ,,ct” lub ,,kr” będącego określeniem karatu. Karat jest również dawnym oznaczeniem czystości złota w stopach. Według obliczeń złoto 24 karatowe jest złotem czystym, gdyż 1 karat odpowiada 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. W Polsce od wielu lat najpopularniejszą próbą złota jest próba 585. Intrygujące jest to, że na światowych rynkach równie popularnymi próbami są próba 750 lub próba 333 w wyrobach o niższych cenach.

Próba złota – co oznacza?

Próba złota oznacza, jaka jest zawartość czystego złota (lub innego metalu) w stropie w wyrobach jubilerskich, wyrażana w promilach. Przykładowo, jeśli wyrób byłby wykonany z czystego złota, jego próba wynosiłaby 1000 (100 % złota). Z kolei jeśli próba wynosi 750, oznacza to, że biżuteria z niego wykonana zawiera 75% czystego złota, pozostałe 25% to inne metale. Pamiętajmy, że czyste złoto jest materiałem niezwykle miękkim, dlatego by stworzyć z niego biżuterię niezbędne jest zastosowanie innych metali. Próba złota powstała właśnie po to, by poinformować o proporcjach zastosowanych w naszej biżuterii.

Karat i próba – na co zwracać uwagę?

Pamiętajmy, że im większa wartość w karatach tym większy jest procentowy udział czystego złota w metalu. Czyste złoto ma zatem 24 karaty. Kupując biżuterię pamiętajmy, by nie kusić się na bardzo niskie próby. Złoto poniżej 12 karatów utlenia się zdecydowanie szybciej przez co na jego powierzchni tworzą się tlenki innych metali, a sama biżuteria szybciej szarzeje.

Próba i karat, co jeszcze określa wartość biżuterii?

Pamiętajmy, że karaty to nie wszystko. Oprócz nich wartość w biżuterii wyznaczają również inne parametry. Jednym z nich jest masa. Im jest większa, tym ma w sobie więcej czystego złota, a zarazem jest bardziej cenna. Kolejnym czynnikiem jest wzór. Ten oczywiście dobieramy do osoby, której chcemy podarować biżuterię, ale pamiętajmy, że im bardziej unikatowy, tym bardziej wyróżnia się spośród konkurencji. Niejednokrotnie jest też znakiem specjalnym producenta. Ostatnim istotnym elementem jest wykończenie biżuterii, które w wielu przypadkach podnosi jego jakość i cenę.

Próba i karat to pojęcia, które warto znać i rozumieć ich oznaczenia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kupimy biżuterię na której nam zależy – dobrej jakości i takiej, która będzie służyć nam przez wiele lat.