Czy mężczyźni powinni nosić biżuterię?

Czy mężczyźni powinni nosić biżuterię?

Opublikowano przez Redaktor

Większości z nas biżuteria kojarzy się z kobietami. Tymczasem okazuje się, że coraz częściej sięgają po nią także mężczyźni. Pojawia się jednak pytanie czy panom w ogóle wypada sięgać po biżuterię?

Wybór męskiej biżuterii jest dzisiaj naprawdę spory. Każdy mężczyzna, który chce sięgnąć po tego rodzaju ozdobę, ma do wyboru rozmaite łańcuszki, sygnety, bransolety, a także przywieszki. Za biżuterię dla panów uznawane są również spinki do mankietów, a także spinki do krawata, które w Polsce cieszą się dość dużą popularnością, natomiast w Europie Zachodniej wychodzą obecnie z mody. Niektórzy do męskiej biżuterii zaliczają jeszcze zegarki, ale to jest temat na zupełnie odrębny artykuł.

Podejście klasyczne

Zwolennicy klasyki stoją na stanowisku, że elegancki mężczyzna sięgać może jedynie po trzy rodzaje biżuterii. Według nich nosić można tylko zegarek (jeśli stoi się na stanowisku, że jest on rodzajem biżuterii), spinki do mankietów oraz obrączkę. Nie ma tu nawet miejsca na spinkę do krawata. Są to osoby, które uważają, że tego rodzaju świcidełka to domena kobiety i to właśnie panie mogą pozwolić sobie na rozmaite błyskotki. Mężczyzna zaś może sięgać tylko po to, co potrzebne i praktyczne. Bez wątpienia zarówno zegarek, jak i spinki spełniają te kryteria. Co z obrączką? W tym wypadku na pierwszy plan wysuwa się tradycja.

Miłośnicy klasyki, ale nieco mniej restrykcyjni, dopuszczają możliwość noszenia sygnetu. Dzisiaj w sprzedaży znaleźć można przeróżne modele tego męskiego pierścionka. Wielu panów ma także sygnety będące pamiątką po dziadku lub pradziadku. Czasami dostrzec można na nich herb rodowy.

Dla zwolenników klasyki nie ma natomiast miejsca na bransoletki, wisiorki czy innego rodzaju ozdoby. Są to elementy biżuterii zarezerwowane dla kobiet i tylko przez przedstawicielki płci pięknej powinny być noszone.

A może jednak męska biżuteria nie jest taka zła?

Nie brakuje również tych, którzy uważają, że mężczyzna śmiało może pozwolić sobie na noszenie bransoletek oraz naszyjników. Warunek jest jedna jeden: muszą one być wykonane z doskonałej jakości materiałów. Najlepsze kruszce to coś, co powinno charakteryzować męską biżuterię. Trafić można także na zwolenników wyjątkowo liberalistycznego podejścia. Według nich mężczyzna może nosić wszystko: łańcuszki, bransoletki, nawet kolczyki w fantazyjnych kształtach. Czy jednak zawsze jest to dobry wybór?

I jak to w końcu jest?

Które podejście jest słuszne? Dużo zależy od okazji oraz własnych upodobań. Nie ma wątpliwości co do tego, że elegancki mężczyzna pracujący na przykład jako biznesmen czy prawnik z biżuterii powinien zrezygnować. W jego przypadku sprawdzi się tylko elegancki zegarek oraz spinki do mankietów. I oczywiście wspomniana obrączka. Jeżeli w grę wchodzi ubiór nieoficjalny i taka też okoliczność, biżuteria męska może stać się doskonałym sposobem na budowanie własnego stylu. Trzeba jednak pamiętać, że błyskotki u mężczyzn bardzo silnie przykuwają uwagę, a jednocześnie mogą wzbudzać skrajne emocje. Warto więc poważnie się zastanowić zanim na szyi zawiśnie kolorowy sznur korali.